[vc_row css=”.vc_custom_1573642532385{padding-top: 30px !important;}”][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]
Mi az a vásárlói személyiség, avagy a Buyer Persona?
A vásárlói személyiségek a Te ideális ügyfeleid kitalált, általánosított reprezentációi.
Ők segítenek jobban megérteni a jelenlegi és leendő ügyfeleidet. Lehetővé teszik számodra, hogy a különböző csoportok sajátos igényei, viselkedési mintái és aggályai alapján testre szabhasd a tartalmakat, melyeket közzé teszel.
A leghatékonyabb vásárlói személyiségek piackutatáson, valamint a tényleges ügyfélkörödtől begyűjtött értesüléseken alapulnak (például felmérések, interjúk). Vállalkozásodtól függően lehet, hogy csupán egy vagy két személyiség létrehozása célszerű, de az is lehet, hogy akár 10-re vagy 20-ra is szükséged lesz.
(Megjegyzés: Ha számodra újdonság a vásárlói személyiség, akkor kezdd kicsiben! Szükség esetén később bármikor létrehozhatsz újabb személyiségeket.)
Mik a negatív személyiségek?
Míg a vásárlói személyiség egy ideális ügyfélt képvisel, a negatív – vagy „kizáró” – személyiség olyasvalaki, akit nem akarsz ügyfélnek.
Ide tartozhatnak például azok a szakemberek, akik túlságosan előrehaladottak a Te termékedhez vagy szolgáltatásodhoz. Vagy a diákok, akik csak a kutatás / tudásszerzés céljából érintkeznek veled. Avagy olyan potenciális ügyfelek, akik egyszerűen túl költségesek ahhoz, hogy megszerezd őket (az eladási ár alacsony átlaga vagy a lemorzsolódásra való hajlamuk miatt, esetleg annak valószínűtlensége miatt, hogy újra vásároljanak a Te vállalkozásodtól.)
Hogyan használhatod a buyer persona-kat, azaz a személyiségeket?
Alapszinten a személyiségek teszik lehetővé számodra, hogy személyre szabhasd marketingedet a célközönséged különböző szegmenseit megcélozva. Például ahelyett, hogy ugyanazt a vásárlásra ösztönző e-mailt küldenéd mindenkinek az adatbázisodban, vásárlói személyiségek szerint szétválaszthatod őket. Az üzeneteidet a különböző személyiségekre vonatkozó ismereteid alapján személyre szabhatod.
Ha időt fordítasz a negatív személyiségek létrehozására, akkor arra a további előnyre teszel szert, hogy képes leszel kiszegmentálni a „rossz almákat”. Ez pedig hozzásegíthet egy alacsonyabb költség / ügyfél arányhoz (és egy magasabb értékesítési termelékenységhez).
Az életciklus-fázissal kombinálva (azaz, hogy hol tart valaki a Te értékesítési ciklusodban) a vásárlói személyiségek lehetővé teszik, hogy rendkívül célzott tartalmakat térképezhess fel és hozhass létre.
Hogyan hozhatsz létre buyer persona-kat / vásárlói személyiségeket?
Vásárlói személyiségeket a célközönség felmérésével, kutatásával és interjúk készítésével hozhatsz létre. Ez vegyesen magába foglalja az ügyfeleket, a potenciális ügyfeleket és azokat az adatbázisodban nem szereplő személyeket is, akik a célközönségedhez tartozhatnak.
Íme néhány gyakorlati módszer a személyiségek kialakításához szükséges információk begyűjtéséhez.
- Készíts ügyfeleiddel személyes vagy a telefonos interjút, hogy kideríthesd, mi az, amit szeretnek a termékedben vagy szolgáltatásodban.
- Tanulmányozd az adatbázisodat, hogy felfedezhesd azokat a bizonyos trendeket, melyek alapján az egyes ügyfelek megtalálják és használják az általad közzétett tartalmakat.
- Amikor űrlapokat hozol létre a weboldaladon, használj olyan űrlap mezőket, melyek fényt derítenek a személyiségekkel kapcsolatos fontos információkra. (Például ha a vásárlói személyiségeid vállalati méretek függvényében változnak, akkor kérdezz meg minden potenciális ügyfelet a vállalata méretéről. Továbbá arról is gyűjthetsz információkat, hogy potenciális ügyfeleid milyen közösségi oldalakat használnak. Ehhez csupán fel kell tenned egy közösségi oldalakkal kapcsolatos kérdéseket.)
- Vedd figyelembe az értékesítési részleged visszajelzéseit arról, hogy milyen potenciális ügyfelekkel lépnek kapcsolatba leginkább. (Milyen értékesítési ciklusokkal dolgozik az értékesítési részleged? Milyen általánosításokat lehet ráhúzni azokra a különféle típusú ügyfelekre, akikkel a legeredményesebben tudsz dolgozni?)
- Vásárlói személyiségek és negatív személyiségek esetében egyaránt: Használd a következő sablont a személyiségek adatainak rendszerezésére.
Először végigvezetlek egy példán, aztán néhány üres sablon következik, hogy magad is nekiláthass!
[/vc_column_text][vc_row_inner css=”.vc_custom_1559660965432{padding-top: 10px !important;padding-right: 10px !important;padding-bottom: 10px !important;padding-left: 10px !important;background-color: #fcf499 !important;}”][vc_column_inner width=”2/3″][vc_column_text]Töltsd le a Power Point dokumentumot és készítsd el saját buyer persona-dat, hogy pontosan meghatározd veled célcsoportodat!
-
Lépésről lépésre útmutató
-
Példákkal
-
Segítő kérdésekkel
Mire a végére érsz pontosan tudni fogod, hogy ki a célcsoportod![/vc_column_text][vc_btn title=”LETÖLTÉS” shape=”square” color=”juicy-pink” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fadnetmedia.hu%2Fwp-content%2Fuploads%2F2019%2F06%2FBuyer-Person-l%C3%A9trehoz%C3%A1sa-l%C3%A9p%C3%A9sr%C5%91l-l%C3%A9p%C3%A9sre.pptx|||”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_single_image image=”5664″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”custom_link” img_link_target=”_blank” link=”https://adnetmedia.hu/wp-content/uploads/2019/06/Buyer-Person-létrehozása-lépésről-lépésre.pptx”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row]