A legtöbb cég azt hiszi, hogy hirdetés problémája van.
Pedig sokszor egészen más a baj.
A legtöbb stratégiai konzultáción ugyanazt a mintát látjuk. A cégek jelen vannak online. Posztolnak, videóznak, hirdetnek, kampányokat futtatnak. Látszólag minden adott ahhoz, hogy működjön az online vevőszerzés.
És mégis ott van a háttérben egy nagyon erős érzés:
„Valahogy ez így mégsem áll össze.”
A hirdetések mennek, a büdzsé fogy, jön a forgalom, beesnek az ajánlatkérések is. Kívülről akár még azt is mondhatnád, hogy rendben van.
De belül a cégvezető pontosan érzi, hogy valami hiányzik. Az a stabilitás, amitől végre nem ezen kellene állandóan stresszelni. Nem jön elég jó érdeklődő. Nem olyan minőségben. Nem olyan kiszámíthatóan. Nincs meg az az érzés, hogy:
„Oké, ezt most értjük. Ez most működik. Ezt most tudjuk skálázni. Ez most rendben van.”
És ilyenkor a legtöbb cég automatikusan ugyanarra gondol. Kell egy új kreatív. Kell egy jobb videó. Kell egy új kampány. Kell még több tartalom. Kell még több marketing.
Pedig sokszor a probléma nem ott van, ahol keresik. És ez az a pont, ahol a legtöbb cégvezető először ledöbben.
Mert az online marketing sokszor nem azért nem működik, mert nincs marketing…
Hanem mert nincs logikai rendszer és stratégia.
Ezt újra és újra látjuk. A minap is volt egy stratégiai konzultációnk egy céggel. Milliós költések Google-ön, Facebookon, Instagramon, TikTok-on. Első ránézésre minden ment. A kampányok futottak, a forgalom jött, a rendszer látszólag dolgozott.
De az érdeklődők száma nem nőtt, a bevétel stagnált. A hirdetési költségek viszont nőttek. És kicsúszott a kézből az irányítás.
Teljesen hétköznapi dolgok ezek nálunk, napi szinten találkozunk ezzel a problémával.
Ilyenkor mi nem a kampányt nézzük meg először. Nem azt nézzük, hogy hány kattintás jött. Nem azt nézzük, hogy melyik kreatív ment jobban. Nem azt nézzük, hogy hány videó fut.
Hanem végigmegyünk a teljes online marketing folyamaton. Pontosan úgy, ahogy egy érdeklődő találkozik vele először.
Mi leszünk a cég “ügyfele”.
Mit lát a hirdetésben? Mit érez az első kattintás után? Mit kommunikál a landing oldal? Érti-e egyáltalán, hogy miért fontos ez neki? Kap-e elég bizalmat? Segítjük-e a döntését? Vagy valahol útközben egyszerűen elveszítjük?
És… itt kezd el látszódni a valódi probléma.
Mert az online marketing nem csak kampányokból és weboldalból áll. Hanem egy folyamatból.
És a kettő között óriási a különbség.
Az egyik platform felkelti a figyelmet. A másik mélyíti az érdeklődést. A weboldal bizalmat épít. A landing oldal döntést segít. A remarketing újra megszólít. A sales lezár.
Ha ezek között nincs valódi stratégiai kapcsolat, akkor a rendszer ugyan működik… csak éppen nem jól.
És itt veszít el rengeteg cég elképesztő mennyiségű pénzt. Nem azért, mert nem dolgozik a marketing. Hanem azért, mert a rendszer elemei külön-külön még lehet hogy működnek… de együtt nem.
És ez egy teljesen más probléma.
A kattintás még nem eredmény. A megtekintés nem bevétel.
Ez az egyik legnagyobb félreértés az online marketingben.
Sokan azt hiszik, hogy ha jön a forgalom, akkor jó úton járnak. Pedig a forgalom önmagában semmit nem jelent.
A kattintás még nem érdeklődő. Az érdeklődő még nem ügyfél. És a kettő között egy nagyon hosszú döntési folyamaton visszük végig a látogatót.
A probléma pedig az, hogy sok cég ezt egyszerűen nem látja. Csak azt érzékeli, hogy:
„Jön valami… de mégsem áll össze.”
És itt jön a döntéspszichológia egyik legegyszerűbb, de legfontosabb felismerése.
Amikor az ember agy bizonytalanná válik, ritkán dönt gyorsan. Inkább halogat, elbizonytalanodik, tovább keres, összehasonlít vagy egyszerűen kilép.
Pontosan ezt látjuk online is.
A kattintás még megvan. A figyelem is. De valahol útközben szétesik a lendület. Elvész a relevancia. Meggyengül a bizalom. Megszakad a folyamat.
És a végén azt látjuk:
forgalom van… de vevő nincs annyi, amennyi kellene.
Sokszor az első képernyőn eldől minden.
Ez az a pont, amit rengeteg cég teljesen alábecsül.
Mert a látogató nem hosszú elemzést végez. Nem tanulmányozza a weboldalad. Az agya néhány másodperc alatt ösztönösen próbál választ kapni néhány nagyon egyszerű kérdésre.
Jó helyen járok? Ez nekem szól? Miért bízzak bennük? És mi legyen a következő lépés?
Ha ezekre 3-5 másodperc alatt nincs világos válasz, akkor a döntéspszichológia nagyon egyszerűen működik:
nem dönt — inkább kilép.
És itt jön a fájdalmas rész.
Te kifizeted a kattintást. Google-nél. Facebooknál. Instagramon. TikTok-nál.
A weboldaladnak pedig sokszor alig 8-10 másodperce van arra, hogy megtartsa ezt a figyelmet.
Ha itt nincs kapaszkodó, nincs bizalom, nincs egyértelmű irány…
akkor a pénz gyakorlatilag kifolyik a rendszerből.
És most jön az a felismerés, amin sok cégvezető teljesen ledöbben.
A legtöbb vállalkozás azt hiszi, hogy marketing problémája van.
Pedig sokszor…
valójában rendszer problémája van.
Képzeld el ezt úgy, mint egy GPS-t.
Budapestről Rómába szeretnél eljutni egy olyan úton, amin még sosem jártál. Van GPS-ed. Bízol benne. Elindulsz. Tankolsz. Haladsz. Költöd az időt, az energiát és a pénzt. És közben azt hiszed:
jó irányba mész.
Csakhogy a GPS valahol megzavarodik. És nem Róma felé visz. Hanem Varsó felé. Ráadásul úgy, hogy erről neked nem is szól.
Te csak mész. Haladsz. Költöd az erőforrásokat. És közben fogalmad sincs róla, hogy már rég rossz irányba tartasz.
Néha vannak intő jelek. A táblák nem stimmelnek. Az út sem olyan.
De mire ez egyértelművé válik…
addigra már rengeteg pénzt elégettél.
Pontosan ilyen az online ügyfélszerzés is.
Futnak a kampányok. Jön valami forgalom. De nem azok az érdeklődők érkeznek, akikre számítottunk. Gyenge ajánlatkérők. Rossz minőségű leadek. Olyan érdeklődők, akik viszik az időt, az energiát és a sales kapacitást.
Miközben mi azt hittük, hogy végre jó irányba haladunk.
És ilyenkor jön a kérdés:
Mi lehet a baj?
A válasz sokszor egyszerűbb, mint gondolnánk.
Rossz az irány.
És ami az irányt mondaná…
az nem megbízható.
A legtöbb cégnek valójában GPS-e sincs.
Csak elindul. Bízva benne, hogy majd a marketing valahogy “összeáll”.
Majd a kampányok hoznak valamit.
Majd a piac visszajelez.
Csakhogy az online marketingben ez brutálisan drága játék.
Mert itt nem csak idő megy el.
Hanem:
pénz,
energia,
sales idő,
kapacitás,
és gyakran hónapok.
De akkor mi a megoldás?
Lassan járj, tovább érsz.
Mert az online marketingben nem az nyer, aki a leggyorsabban kezd el hirdetni.
Hanem az, aki először pontosan megérti:
kinek, mit, miért és hogyan akar eladni.
És ez az a pont, ahol a legtöbb cég hibázik.
Mert az online marketing első lépése nem a kampány.
Nem a kreatív.
Nem a videó.
Nem a poszt.
Nem a weboldal.
Az első lépés mindig a stratégia.
Célcsoport. Piac. Ajánlat. Vásárlási motiváció. Döntési pszichológia.
Mit akar valójában az ügyfél? Mitől fél? Mi mozgatja? Miért pont most keres megoldást? Mi lassítja le a döntését?
Ez az a pont, ahol egy stratégiai workshop során teljesen megváltozik a cégvezető gondolkodása. Mert amikor ez végre tisztává válik, hirtelen minden más is elkezd a helyére kerülni.
A kampány. A kreatív. A videó. A weboldal. A landing oldal. A remarketing. A sales.
Mert végre nem külön elemekben gondolkodunk.
Hanem rendszerben.
Mert ha az online marketing folyamat nem épít bizalmat, nem szól a megfelelő célcsoporthoz, nem vezeti végig a látogatót a vásárlásig, ajánlatkérésig, nem segíti a döntést, nem ösztönöz cselekvésre és nem támogatja az értékesítést…
akkor az igazság nagyon egyszerű:
nem fog vevőket generálni.
És ilyenkor teljesen mindegy, mennyire jó a videó, mennyire erős a kreatív, mennyire szépen fut a kampány, vagy milyen a weboldal.
Mert a kattintás után…
szétesik a rendszer.
Itt épül a bizalom. Itt tisztul az ajánlat. Itt dől el, hogy tovább megy-e az érdeklődő… vagy már megy is a konkurenciához.
És ezt nem érzésből kell felépíteni.
Hanem tudatos stratégiával.
És itt vérzik el a legtöbb cég online marketingje.
Nem azért, mert nem dolgozik rajta. Nem azért, mert nincs.
Hanem mert nincs mögötte valódi marketingstratégia.
Pedig sokszor nem több marketing kell. Nem újabb kampány. Nem még több tartalom.
Hanem végre egy működő irány.
Egy tudatos rendszer.
Egy jól felépített online értékesítési folyamat.
Mert az online marketingben nem az a kérdés, hogy jelen vagy-e.
Hanem az:
amit felépítettél… valóban képes-e vevőt csinálni az érdeklődőből?
Mert a legtöbbször…
nem tudod, hogy hol szakad meg a felhasználó útja az érdeklődőtől a vásárlásig.
És a kettő között…
milliók tudnak elégni.
Sokszor itt kezdődik a valódi különbség.
Nem ott, ahol még több pénzt költünk marketingre.
Hanem ott…
ahol végre pontosan látjuk:
hol romlik el a rendszer.
Egy stratégiai konzultáció során ez nagyon gyorsan láthatóvá válik.
És ezt követően az vevőszerzés végre nem stressz forrásként…
hanem működő rendszerként kezd el viselkedni.
Ez egy 30-45 perces konzultáció. Nem kérünk el pénzt az első lépésnél és nem kötelez semmire. Egyszerűen megmutatjuk, mi történik most az online ügyfélszerzésedben, vagy ha most indulsz megmutatjuk mi a jó irány.
30–45 perc, kötelezettségmentes. Valódi válaszokkal.
Nézzük meg együtt, milyen ügyfélszerző rendszer működne nálatok.
Vágjunk bele!
Ingyenes konzultáció online, vagy az irodánkban.
Nézzük meg, hogyan tudunk neked is ügyfeleket szerezni!